Google Zeitgeist

Google Zeitgeist isminde bir uygulama ile 3 senedir internet modasını ve ülkelerin – bölgelerin arama istatistiklerini yayınlıyor. Bakalım bu yıl Dünya’da ve Türkiye’de insanlar nelere merak salmışlar? En çok hangi diziler araştırılmış? Hangi ünlüleri halk merak etmiş? Kimler google’da değer kazanırken kimler değerini kaybetmiş ?


Google Ekibi’nin Zeitgeist ile ilgili hazırladığı tanıtım videosu:

[vimeo:18316609]

Facebook’a girmek için “ facebook giriş ” kişiler adres satırı yerine google arama çubuğuna “ hotmail.com.tr ” yazan kişileri geride bıraktı. Not: Hotmail.com.tr diye arama yaptığınızda hotmail.com.tr’den başka herşey ekrana geliyor.

İlk olarak Türkiye’deki arama istatistiklerine detaylamasına bakalım. 2010 Türkiye’sinde ” facebook giriş ” diye arayarak facebook’a girmeye çalışan insanlarımızı görüyoruz. Arama grafiği en yüksel olan kelime olan  “ chatroulette ” gözümüze çarpıyor. Birilerini görmek ve kendimizi göstermek konularında modaya kapılmışız. En çok aranılan kelimeler içinde haber siteleri ve sosyal paylaşım siteleri dışında “ oyun ” ve “ video ” gibi amaçsız kelimelere rastlıyoruz.  En çok dikkatimizi çeken kelime ise “ Tarkan ” ve “ Mustafa Ceceli ” gibi rakiplerinden kolayca sıyrılıp onları geride bırakan ” Deniz Baykal ” sorgusu. Böylece Türkiye’de en popüler aranılan Türk ünlüler arasında 1. sırada yer alıyor. “ Recep Tayyip Erdoğan ” sorgusunun ilk 10′a girememesini isim ve soyisimin uzun olmasına bağlıyoruz.

Deniz Baykal kelimesi Türkiye’de arama popülerliği en hızlı yükselen Türk isimler arasında 1. sırada yer alarak “Tarkan” ve “Mustafa Ceceli” gibi isimleri geride bıraktı . Recep Tayyip Erdoğansorgusu ile ilk 10′a giremedi.

 

 

Türk insanı merak ettiği kelimelerin sonuna Nedir? parametresini ekleyerek google’ı amaçları doğrultusunda cevap veren bir kuruluş olarak kullanıyorlar. Türk Halkı en çok Hazan Nedir? ve akabinde de Aşk Nedir? diyerek duygusal yönünü ortaya koymuş. Bu tabloda cinsel ve erotik içerikli kelimelerin ilk 10′a girmediğine ülke olarak çok sevinmeliyiz. Her ne kadar erotik sorgular Türkiye’de ilk 10′da yer almasa da genele bakıldığında erotik kelime arayan ülkele olarak çok göze batıyoruz.

Hazan Nedir? ve Aşk Nedir? sorguları ile Türk insanı duygusal yönünün ağır bastığını google’da ortaya koydu .  Bilgisayar Nedir? ve Teknoloji Nedir? gibi sorgular ile teknolojiye meraklı olduğumuz belgelendi. ” *öt, *eme “ gibi cinsel sorguların ilk 10′da gözükmemesi Türkiye için olumlu bir gelişme.

Dizi dünyasına giriş yaptığımızda ise ATV ezici olarak üstün. Arama sonuçlarına göre Türkiye’de çekilip yayınlanan ilk 7 dizinin 5 tanesi  ATV’ye ait. Diğer 2 tanesi de TRT’ye ait. Bu yayın dönemind e Aşk-ı Memnu gibi yapımlar ortaya koymakta zorlanan  Kanal D dizi sektöründeki liderliği kaybetmiş durumda.


Dünya üzerinde yapılan global sorgularda ise bizleri 2 kelime gurulandırıyor. Haberler kategorisinde Haiti ‘nin ardından  en çok aranılan 2. kelime ile Beşiktaş bir çok rakibini geride bırakmış. Sağlık sektöründe ise dr. oz sorgusu Dünya 2.’si konumunda.  Dünya sonuçlarına genel olarak baktığımızda Chatroulette zirvede, hemen ardından da ipad sorgusu gelmekte. Özellikle Michael Jackson sorgusunun gün geçtikçe değer kaybetmesi bir kez daha düşünmemizi sağladı.

 

Not: Alıntıdır .Yorum ekle