Farklı Olmak

Hepimiz biliyoruz ki bir işe girebilmek için bir çok prosedürden geçiriliriz. Tabiki meslek sahibi olup, bu yolda birşeyler üretmek için kendi ilgi alanımız dahilinde bir çok iş başvurusunda bulunuruz. Bire bir görüşmeler , internet ortamından başvurmalar , cv'ler bırakmalar daha bir çoğu. İş başvurusunun kabul görmesi için hepimizde farklı özellikler ararlar. Bu farklı özellikleri ortaya koymak için de o ana kadar yaptığımız herşeyden süzgeçten geçiriliriz. Ama sürekli yaptığımız bavuruların hepsinden de red cevabı geldiğinde elbette canımız sıkılır ve dikkat çekmek için farklı yöntemler aramaya başlarız.

O zaman okuduğum bir yerde dikkatimi çeken örneği vereyim sizlere .

Bunların en başında, 23 yaşındaki Kyle Clarke geliyor .

İş başvurularında yüzlerce kağıt doldurup, sonrasında işe alınmamaktan bıkan Kyle Clarke, hayalindeki işe bu şekilde ulaşamayacağını düşünür. İngiltere'de, Newcastle Üniversitesi' nden mezun olan Kyle, kendisini işverenlere farkettirebilmek için farklı bir taktik kullanması gerektiğine karar verir . Kendisi adına employkyle.com (Kyle'ı işe alın) adresinde bir web sitesi hazırlayan Kyle, bu site üzerinden tam 15 farklı iş teklifi alır ve en sonunda New York'tan gelen dijital pazarlama yöneticiliği görevini kabul eder.

"Kendimi kalabalıktan sıyıracak bir fikre ihtiyacım olduğunu biliyordum ve bu yüzden kendimi açık artırmaya çıkardım" diyen Kyle, sözlerine şöyle devam eder:

"Dürüsttüm ve ne yönde bir kariyer seçeceğime bir türlü karar veremediğimi de hazırladığım sitede belirttim. Site sayesinde potansiyel işverenlerin dikkatini çekerek, bana en uygun işi bulabileceğimi düşündüm. Ancak son kararı vermek herşeyden daha zordu ."

Not : Kyle'ın CV'si, karakteri ve fikirleriyle ilgili bilgi veren internet sitesini 80 farklı ülkeden 4 binin üzerinde ziyaretçi gezdi. Bağımsız girişimcilerden, çok uluslu şirketlere kadar bir çok işveren Kyle'a iş teklifinde bulunurken, New York'daki işi teklif eden şirketin yöneticisi Nadia Tarazi genç adamın sitesinden çok etkilenerek onu şirketine dahil etmeye karar verdi.

 * Hayat, söylenmemiş sözleri ertelemek için çok kısadır. Yazdığın birkaç cümle, öylesine büyük fark yaratabilir ki ...Yorumlar (1) -

Kamil Yasin DERER

buna benzer birşey türkiyede vardı.
domain düşmüş sanırım http://www.tbwabeniisealsin.com/
bu adreste ikamet ediyordu. Gün gün yazı girerek bir şekilde kendini aldırmıştı işe diye hatırlıyorum. Zaten bu tarz firmaların aradığıda bu şekilde yaratıcı kişiler.
Ayrıca aşağıdaki linkteki kutu cv'de benm hoşuma gitmiştiSmile
sametensarsari.wordpress.com/.../
23 Aralık 2010 - Yanıtla


Yorum ekle