PS CS5

  Adobe Photoshop CS5'i kullandıkça yeni özelliklerin farkına varmak oldukça güzel bir olay. Bunların en başında sıklıkla kullandığımız katmanlar. Aslında pek fazla yenilik olduğunu söylemez ama en azından bir önceki sürümde seçtiğimiz bir objenin görünürlüğünü kapattıktan sonra taşımak istediğimizde bize hemen hata mesejı veriyordu. Fakat CS5 sürümünde bu işe el atmışlar. Artık rahatça taşıma işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

 

 

 

    Hemen ardından olur ya yanlışlıkla bir çok katman açar fakat aralarında bazılarını kullanmayız. Yaptığımız çalışmanın büyüklüğüne göre bu işlem daha da karmaşık bir hal alır. Önceki sürümde bunları tek tek silmek sanırım ölüm gibiydi. Bizi bu zahmetten kurtaracak artık bir komut var. File >Scripts > Delete All Empty Layers komutuyla tüm işe yaramayan boş katmanları silebilirsiniz.

 

    Dikkat ettiğim bir özellik daha transparan bir bölgeden Maske üretebiliyor olmak. Üst menüden Layer > Layer Mask > From Transparancy seçerek oluşturabilirsiniz.

    Çok ufak bir detay daha. Çok kullandığım katman stillerinde istemediğimiz bir durum olduğunda veya varsayılan değeri tekrar görmek istediğimizde Make Default butonu ile varsayılan haline dönüştürebilirsiniz.Yorum ekle