Website

  Günümüzde artık herkesin severek yaptığı bir iş haline gelen web sitesi oluşturmak hepimizin de bildiği gibi bazı aşamalardan geçmektedir. Web sitesi yapan şahıslar veya büyük çaplı firmalar bazı kriterler üzerinden geçerler ve kullanıcıya sitenin son halini gösterirler. Hemen aklımıza bir soru takılıyor. Peki bu önemle vurguladığımız  aşamalar nelerdir ?

O zaman bu sorunun cevabını biraz açarsak ;

 

 

1- Bilgi Süreci

    Müşterinin istediği web sitesi hakkında gerekli bilgi ve içerik toplanır. Site için gerekli olanlar tespit edilir ve bu konu üzerinde yoğunlaşılır. İçerik ve bilgi toplama benzer sitelerin işlevselliğinin hangi yönde kullanıldığını kapsar.

2- Arayüz Tasarım Süreci

    Grafik Tasarımcı(lar) isteğe bağlı olarak göze hoş gelen arayüzünü oluştururlar. Oluşturma esnasında çok dikkatli olunması gerekir.Her detay düşünülmelidir. Bilgi sürecinde kullanılacak verilerin işlevselliğide işin içine katılarak nerelerde ne olması gerektiğini iyi hesaplar.

3- Arayüz Tasarımı Geliştirme Süreci

    Arayüz geliştirici, grafik tasarımcıdan aldığı dosyalarla kodlama aşamasına geçirir. Arayüz Html/CSS/Js  destekli koda aktarılır. Programlamacı için gerekli şartlar oluşturulur.

4- Programlama Süreci

    Programlama aşamasında en önemli konu kişinin isteği doğrultusunda gereken tün kodları yerleştirir. Web sitesini ziyaret eden kişilerin isteğini karşılayacak gereken işlevsel fonksiyonlar bu aşamada gerçekleştirilir.
 
5- Test ve Yayınlama süreci

    Artık meyvesini yiyeceğimiz kısma geldik. Herşeyi kontrol ettikten sonra , son halini deneyeceğimiz ve müşterimizin bizimle oturup değerlendirme yapacağı ve gereken muhtemel değişiklikleri bize aktaracağı kısımdır test süreci. Test sürecinde gereken düzeltmeler yapıldıktan sonra artık site yayınlanır ve müşteriye teslim edilir.
 
Kısaca bir web sitesinin hangi süreçlerden geçtiğini bu şekilde listeleyebiliz.Yorum ekle