ASPNET'in hayatıma girdiğinden beri ne kadar kolaylaştırdığı malumdur. Bugün klasik ASP'de de varolan AdRotator kontrulunu inceleyip; bu kontrolu nasıl kullanacağımızı bir video yardımıyle ögreneceğiz.

ASP.NET ile geliştirmeyi düşündüğünüz web uygulaması ister kişisel web siteniz için olsun ister kurumsal amaçlar için olsun belli bir noktada sitenizde reklam yayınlama ihtiyacı hissedebilirsiniz. Reklam yayınlarken her zaman aynı reklamı yayınlamak yerine birden fazla reklamın rastgele sayfalarda yayınlanması daha etkili olacaktır.Bu hem kullanıcının gözüne hoş gelen bir görüntü hem de aynı reklamın sürekli oynamasında sıkılan insanların farklı farklı reklamların oynamasını sağlamaktadır.

AdRotator ASP'de bir sunucu nesnesi iken ASP.NET'te bir kontrol olarak karşımıza çıkar. ASP'de AdRotator nesnesini kullanmak için Windows dizinin altındaki System32/inetsrv'de AdRot.dll dosyasının bulunması gerekirdi. Artık ASP.NET'te Adrotator bir kontol halini almıştır.Toolbox'dan artık sürükle bırak yardımıyla çok kolay bir şekilde kişişel veya kurumsal sitemize kolayca ekleyebiliriz. Bunun yanında ASP'deki AdRotator nesnesini kullanmak için reklamlarla ilgili bilgilerin bulunduğu bir metin dosyası oluşturmak gerekirdi. Ama ASP.NET'te reklam bilgilerini bir XML dosyasından aldığımız için işimizi daha sade ve kafa karıştırmayan bir yöntemle veya database yardımıyla daha kolay bir şekilde halletmek mümkündür.

Şimdi ASP.NET 2.0 da AdRotator Kontrolünü kullanmayı xml dosyası yardımıyla nasıl kullanacağımızı bir video yardımıyla ögrenmeye çalışalım :

Video için " http://www.durgut.com " 'a teşekkür ederim...


Yorum ekle