Microsoft, PHP geliştiricilerinin yazılımlarını Linux yerine Windows üzerinde çalıştırmalarını sağlamak için uzun çabalar harcıyor ve bunun üzerinde çalışıyor. PHP geliştiricilerin çoğunun, kod geliştirmek için hepimizin bildiği gibi ,Windows masaüstünü kullanıp, sonra uygulamayı çalıştıracağı zaman Linux’a geçtiği biliniyor. Windows şimdi bunu değiştirmeyi umut ediyor.Bu yönetemi farklı kılmak için bazı çalışmalar yapıyor. En önemli soru ise ; Linux yerine Windows’ta PHP çalıştırmanın bir avantajı var mı?

Yani uygulamamızı windows’ta geliştirip gene windows’ta çalıştırmanın bir avantaj mı yoksa dez avantajmı oldugunu araştırmak.Herkesce biliniyorki Linuxtaki çalıştırma ortamındaki performans daha fazla ve daha verimli.İşte bunu çözmek için .Net teknolojisi çatısı aldında windows ortamında bu olanak sağlanmak isteniyor. .NET çatısı için bir PHP dil derleyicisi olan Phalanger aracılığıyla PHP’yi .NET çatısına taşımaya yönelik bir çaba söz konusu. Şu anda PHP geliştiricilerin % 85’i PHP geliştirmelerini Windows üzerinde yapmalarına karşın, sadece % 20’si bir Windows makinesi üzerine PHP konuşlandırıyor. Phalanger sayesinde , Microsoft teknolojisini özellikle de .NET’i kullanarak PHP genişletmek php severler için harika bir olaydır.

Diğer bir konuda, Phalange rile bir çok yeniliğin gelmiş olmasıdır. Kaynak için geniş bir yelpaze sunar.Ücretsiz dağıtım ve XML tabanlı hiyerarşik yapılandırma dili ve donanımlar için PHP/CLR adı hemen hemen tüm kullanım için olanak sağlıyor. .Net özellikleri , jenerik,LINQ,özel özellikler,olaylar ve PHP kaynak kodu içerir.

Phalanger dayanarak, PHP , Asp.net bileşeni web uygulamaları ve web tabanlı hizmetlerin – Winforms konsol uygulamarı gibi - geliştirmek için birinci sınıf bir dil olur.Phalanger, web uygulama geliştiricilerin yeteneğini göstermesinde ve PHP ile .NET platform yani her iki tarafında güç elde etmesini ve zenginlik etkinliğini artırmasını sağlar.Yorum ekle